2009/05/05

Az online katalógus minden könyvtár természetes reklám felülete

Palik Mária - osztályozó könyvtáros, BME OMIKK

(a végén jön 10 válasz a 12-ből, a bónusszal kezdünk, aszerk.)

A "Felhasználóbarát" mánia jegyében a leglehetetlenebb ötletek merülnek fel a listán, hogyan élje túl a több ezer éves könyvtári világ a XXI század hajnalát. A kihívást az INTERNET és a GOOGLE jelenti. A GOOGLE képes elég jól feltérképezni az egyes weboldalak tartalmát. Egyszerre teljesíti a keresés során a pontosság és a teljesség kettős követelményét. (A teljesség nyilván nehezen ellenőrizhető, de talán a nyilvánosan elérhető NET esetében elfogadhatjuk a találati halmazokat teljesnek.)A találati halmazok elejére a legrelevánsabb találatok kerülnek, s mindezt gyorsan, a laikus használó számára is könnyen használható formában teszi.

Egyet azonban a GOOGLE sem tud, nem keres a könyvtárak raktáraiban. Elkötelezett könyvtáros nemzedékek sora válogatta katalogizálta és osztályozta a könyvtári gyűjteményeket. Mindezt az online katalógus hivatott tükrözni.

Nem lehetünk azonban elégedettek azzal, ha a szerzőt és címet ismerő olvasó megtalálja a keresett dokumentumot,illetve ha a bárhol keresőmezőbe beírt keresőkérdésre "kijön" valami. A mű címe sokszor csak áttételesen utal a témára pl.: Tömör gyönyör; Élő könyvtár Vagy gondoljunk a CO szén-monoxid összegképlete ill. Co Kobalt vegyjele problematikájára.

Éppen emiatt tekinthet vissza a könyvtári osztályozás komoly múltra. Többféle információkereső nyelvet is használunk erre a célra, természetes és mesterséges nyelvűt egyaránt. A természetes nyelvű IKNY- ekből talán kicsit több is van az országban, mint kellene. Ezeket a közös katalógusokban összekeverve - a dokumentum rekordok átemelése miatt -, már csak
egy szóhalmazhoz jutunk, amely nem felel meg az IKNY követelményeinek.

Az ember szívesebben idézi a jó példákat. Ilyen pl a JAMK TextLib-es rendszere, ahol a Köztaurusz megjelenítése példaszerű. Kár hogy kevés online katalógusban látjuk viszont.

Az ETO a másik hagyományosan használt IKNY. Az ETO jelzethez azonban szorosan hozzátartozik a természetes nyelvű meghatározása (enélkül nem is értelmezhető) Ez utóbbi azonban nem jelenik meg a katalógusban, ezzel elbátortalanítva a kereséssel esetleg próbálkozókat. Nem tükrözik az online ETO mutatók (böngészők) az ETO hierarchikus rendszerét. Ezzel megakadályozzák, hogy az olvasó egy adott témakör tágabb és szűkebb környezetét is megismerhesse. Ezenkívül nem
megoldott az ETO-jelzetek keresése sem, pedig még az összetett jelzetek jelzetrészek szerinti keresése is fontos lenne pl (439) Magyarország földrajzi alosztás ill. "1956" időszerinti alosztás (a katalógus krononológiaként is szolgálhatna)

Azt gondolom, hogy az online katalógus minden könyvtár természetes reklám felülete, becsalogatja vagy éppen elriasztja az olvasót, hírét viszi a világba akár akarjuk, akár nem.

Gyertyát sem azért gyújtunk, hogy a véka alá,
hanem hogy a gyertyatartóba tegyük
és fényeljék mindazoknak, akik a házban vannak"
(Máté 4.15)

Nekünk könyvtárosoknak is is komoly felelősségünk van,abban, hogy elfogadjuk az IKR-ek fejlesztőitől az IKNY-ek hanyag megjelenítését.

1. Mióta dolgozik könyvtárban, vagy azzal kapcsolatos munkahelyen?
1985-ben az egyetem elvégzése után kezdtem dolgozni az OMIKK-ban, lassan 25 éve.

2. Milyen pozícióban dolgozik jelenleg és milyen pozíciókat látott el eddig?
Osztályozó könyvtárosként dolgozom kezdettől.

3. Mi lenne álmai könyvtártípusa, ahol szívesen dolgozna?
Jól érzem magamat jelenlegi munkahelyemen. Nem szívesen változtatnék.

4. Mennyire tartja megbecsültnek magát a munkahelyén?

5. Megbecsültnek érzi-e a szakmát a társadalomban?
Nem igazán.

6. Hogyan változtak az olvasók, a használók az elmúlt években ?
Sohasem dolgoztam közvetlenül az olvasók között.

7. Mire lenne szüksége a jobb munkához?
Szorosabb együttműködésre lenne szükség a könyvtárosok és az integrált könyvtári rendszerek fejlesztői között.

8. Milyen szakmai képzéseket tartana hasznosnak?
Elég szélesnek gondolom a választékot, én eddig mindig találtam számomra hasznosat.

9. Mire fordítható pályázatokat látna szívesen?
Osztályozó könyvtárosként az ETO-t használom. Fontosnak gondolnám az ETO jobb megjelenítését a kereső felületen. Szükséges lenne a Magyarországon nyomtatott kiadásban megjelent táblázatokból géppel kezelhető adatbázist létrehozni.

10. Melyik a legjobb és melyik a legrosszabb munkakör a szakmában?
A legjobb dolog osztályozó könyvtárosként dolgozni.

-------------------------------------------
(Örülnék ha Te is válaszolnál a kérdésekre, küldd
mailben. Köszönöm)

0 vélemény:

Post a Comment